Psikolojik Danışmanlık

Çocukların bebeklikten çıkıp yeni bir döneme girdikleri, sosyal ilişkilerini deneyimlemeye başladıkları, akranlarıyla karşılaştıkları ve gün boyunca iletişim kurma çabası içerisinde olacakları bir dönemde karşılıyoruz çocukları. Bu süreçte çocuğun desteklenmesi ve bu sürecin aşamalı ilerlemesi bizim için oldukça önemlidir.

Her şeyden önce çocuğun sağlıklı bir bağlanma süreci ile oryantasyonunun sağlanması, öğretmenine güvenmesi ve bağlanması çocuğun okuldaki sağlıklı sürecinin temelini oluşturur. Okula alışma ve öğretmenine bağlanma sürecindeki çocuklarla yapılan tüm çalışmalar öğretmen ve psikolog tarafından birlikte yapılır. Okula alışan çocuğun psiko-sosyal ve bilişsel gelişimi psikoloğumuz ve öğretmenlerimiz tarafından gözlemlenir ve olası bir problemde veli-psikolog-öğretmen üçgeni kurularak en sağlıklı desteği vermek hedeflenir.

Okul Psikoloğumuz, oryantasyon sürecinden başlayarak birçok kişiyle işbirliği içerisinde aşağıdaki süreçleri yönetir

 • Çocuğun oryantasyon sürecini çocuğun özelliklerine göre planlamak
 • Okul etkinlik sürecinde çocuk gözlemleri yapmak, kayıtlarını tutmak
 • Çocuk anekdot kayıtları tutmak
 • Gelişim seviyesi ölçümleri yapmak, kayıtları tutmak
 • Dikkat ve duygu çalışmaları yapmak
 • Yaş seviyelerine uygun testler yapmak, raporlamak ve velilerle paylaşmak
 • Yeteneklerin keşfi konusunda çalışmalar yapmak
 • Bireysel veli görüşmeleri yapmak
 • Çocuğun desteklenmesi gereken alanlarda öğretmenlerle işbirliği yapmak
 • Çocukta gelişebilen problem durumlarında danışmanlık ve bireysel çalışmalar yapmak
 • Önleyici çalışmalar yapmak
 • Veli bilgilendirme yazıları hazırlama
Sağlıklı Beslenme

Çocuklarımıza sunduğumuz menüde, bakliyat, taze meyve, sebze, yumurta, peynir, tereyağı, salça vb. ürünlerimiz özenle seçilerek temin edilmektedir. Yoğurt gibi tüketimler aşçımız tarafından hazırlanmaktadır. Menümüzde mevcut olan tüm yemeklerimiz de sadece tereyağı ve zeytinyağı kullanılmaktadır. Mutfağımızda donmuş, katkı maddeli ve raf ömrü olan hiçbir ürün kullanılmamakta, yiyeceklerimiz kendi mutfağımızda günlük olarak aşçımız tarafından pişirilmektedir.

Oryantasyon Sürecimiz

Anne babanın okula güvenmesi önemlidir. Ancak bizim asıl önemsediğimiz nokta ; çocuğun anne,baba veya bir yakınından sonra ilk kez karşılaşacağı okul sisteminde  kime güveneceğidir. Bu yüzden kurumumuzda oryantasyon süreci sınıf öğretmeni ve okul psikoloğumuz iş birliğinde yürütülür. Bu süreçte anne ve babaya sürekli geri bildirimlerde bulunulur onlarda çocuğu gözlemler ve sürece dahil olur. Çocuk ”Güvenli Bağlanmayı” sağlayıp anne,baba veya yakınından ayrılma rahatlığını kazandığı anda oryantasyon süreci sonlanır ve çocuk arkadaşları ve öğretmeni ile günlük eğitim akışına dahil olur.

Yabancı Dil

Çocukta dilin gelişmesi 0-6 yaş döneminde başlar. Doğumdan itibaren 6 yaşına kadar çocuk duyduğu her kelimeyi otomatik olarak bir kasete kaydedercesine beynine kaydetmektedir.
6 yaşından sonra bu mekanizma özelliğini kaybetmekte ve kayıt özelliğini yitirmektedir. Dile hâkim olabilmek kalıtımsal bir olay değildir; ama çocuğun işitme ve konuşma potansiyeline bağlıdır.

Yabancı dil öğrenme sürecini bu erken dönemde başlatmak, hem çocuğun o yabancı dili kalıcı şekilde öğrenmesini, hem de tamamen yabancı olduğu bir ikinci dili yetişkinlerin çabasından ve 6 yaş sonrasındaki çocuklardan çok daha kolay öğrenmesini sağlıyor. 6 yaşından sonra öğrenme 0-6 yaşa göre çok daha yavaş olmaktadır.

Oyunlarla, şarkılarla ve interaktif drama ile birlikte verdiğimiz bu özel eğitim, öncelikle; çocuğun, başka dil ve kültürlerin varlığının farkına varmasını sağlayacaktır.

Tüm gruplarımıza  özel olarak hazırlanmış derslerimiz, deneyimli yabancı  öğretmenlerimiz sayesinde çocuklarınız ingilizceyi günlük hayatlarında oynayarak ve eğlenerek farkında olmadan öğreneceklerdir. Sıradan ingilizce derslerindeki öğretim anlayışından çok farklı hazırlanan ders işleyişi ve anlatımı sayesinde ve pratik konuşma imkanı ile öğrencilerimiz yaşıtlarından çok daha ileri seviyede ingilizce konuşma yetisine sahip olacaklardır.

Güvenlik

Okulumuzun güvenliği binanın iç ve dış kısımlarında bulunan güvenlik kameraları ile sağlanmaktadır. Güvenliğe en üst düzeyde önem verilir ve tüm süreçler yazılı olarak kayıt altında tutulur. Gelen ziyaretçiler kapıda karşılanır ve kimlik bilgileri not edilir. Randevusuz gelen ziyaretçiler Okul Müdürlüğü onayı ile içeri alınır. Velilerimizin kayıt formunda belirttiği isimlere, kimlik kontrolü ile çocuk teslim edilir. Okulumuz ve tüm birimlerimiz çocukların sağlıklı hareket ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Çocuklar hareket halindeyken oluşabilecek riskli durumların (düşme, çarpma gibi) oluşmaması için gereken önlemler alınmıştır.

Mobil Uygulama Sistemli Takip: ​Bilgefil Anaokulu’nda çocuklarımızın gelişimleri ve günlük aktivitelerine ilişkin tüm bilgileri OkulAile Otomasyon Programı sayesinde sizlerle hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşıyoruz. Akıllı telefon ya da bilgisayarlarınızdan bu bilgileri anlık olarak takip edebilirsiniz.​

​​Güvenli Asansör Sistemi: ​Resmi kontrolleri ve onayları mevcut olan asansörlerimizde kullanılan akıllı anahtar sistemi sayesinde asansörler yalnızca öğretmenler gözetiminde kullanılabilmektedir.

​​Yangın Güvenliği ve kamera Sistemi: ​Binamızdaki tüm katlar kamera sistemi ile izlenmektedir. Yangın yönetmeliğine uygun olarak  yangın merdiveni, yangın kapıları ve yangın algılama sistemi bulunmaktadır.

Sağlık ve Hijyen

Okulumuz ‘’Temiz Okul Sağlıklı Okul” sertifikasına sahiptir. Okul temizliğimiz düzen içerisinde sağlanmaktadır. Sınıflarımız sık sık havalandırılıp temizlenir. Okul zemin ve donanımımızda sağlık kriterlerine uygun malzemeler kullanılmıştır. Okula kayıt sürecinde öğrencilerimizin genel sağlık bilgileri ve alerji durumları velilerimizden talep edilir. Ateşli, bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler evde dinlendirilmelidir. Okula dönmeden önce, doktordan rapor alınarak okula teslim edilmelidir. Öğrencilerin, olası acil rahatsızlıklarında, ilk tedavisi okulumuzda yapılır ve ihtiyaç halinde ailenin önerdiği bir sağlık kuruluşuna ya da aen yakın sağlık kuruluşunda tedavisi için gerekli hizmet alınır. Çocukların düzenli olarak boy ve kiloları, fiziksel gelişim süreçleri takip edilmektedir.

Servis

Okulumuz, okul servis yönetmeliğine uygun okul taşıtları ile deneyimli, güvenilir şoförler ve hostesler ile hizmet vermektedir. Servis araçlarında emniyet kemeri kullanımı zorunludur.